Jak wybaczyć krzywdy i zranienia osobie uzależnionej?

Dajesz się krzywdzić?

Czy można wybaczyć krzywdy i zranienia osobie uzależnionej? 

Kiedy wykazujemy się miłością, a kiedy jesteśmy ślepi i naiwni?

Nie dotyczy to tylko związków, ale również miłości do bliskiej nam osoby dla których jesteśmy wstanie wiele poświęcić. Może to być twój syn, córka, mąż, żona, mama, tata, siostra, brat lub inna bliska Ci osoba. Naiwność dotyczy zazwyczaj ludzi, którzy mają w sobie dużo dobroci i wrażliwości, dlatego doświadczają zawodu i cierpienia. Dajesz się krzywdzić, bo po prostu wierzysz w obietnice poprawy. A przecież kochać siebie i innych, to nie pozwalać się krzywdzić ludziom, którzy błądzą.

Jak mogę pomóc osobie uzależnionej?

Posłużę się tutaj świetnym przykładem, którego niejednokrotnie doświadczamy w życiu mając u boku osobę, która jest uzależniona od alkoholu, narkotyków lub hazardu. Wyobraź sobie, że taka osoba obiecuję Ci poprawę, że już więcej tego nie zrobi. Matka, lub Ojciec ostatni raz pomagają swojemu synowi, lub córce -“daję Ci ostatnie pieniądze na spłatę czynszu, i na życie”. Co taka uzależniona osoba zrobi? Czy aby na pewno wykorzysta je na ten cel ? No raczej nie. Pójdzie kupi alkohol, narkotyki, lub przegra w kasynie. W ten sposób popełniamy duży błąd.. chcemy dobrze, ale krzywdzimy samych siebie i jednocześnie osobę uzależnioną. Siebie, bo być może oddajemy swoje ostatnie pieniądze i sami mamy mało, ale chcemy pomóc swojemu dziecku, bo je kochamy i krzywdzimy też osobę uzależnioną, bo pomagamy jej wchodzić jeszcze głębiej na drogę uzależnienia.

Kochać, to nie oznacza, żebyśmy siebie krzywdzili, byli naiwni i jednocześnie pomagali krzywdzicielowi trwać na drodze zła. Taka osoba nie wzruszy się tym, że chcesz dla niej dobrze, że się poświęcasz, że oddajesz wszystko co masz. Osoby uzależnione ocalić może tylko miłość, a nie twoja naiwność. Będąc naiwnym taki człowiek będzie wykorzystywał twoją dobroć, a tobie w pewnym momencie odechce się żyć.

 

Zatem broń się przed osobami, która cię krzywdzą, upominaj je i nie pozwalaj, aby żyły twoim kosztem. Człowiek który pogubił się w życiu w końcu upadnie tak nisko, że być może w pewnym momencie się obudzi, jak wiele stracił i wejdzie na drogę nawrócenia, ale jeśli będziesz mu w tym pomagał, to nigdy się to nie wydarzy. Może być też tak, że wsparcia będzie szukał gdzie indziej i będzie je dostawał, a to pozwoli mu trwać dalej w nałogu, to zawierz wszystkie troski i zamartwienia Bogu, niech on się tym zajmie. Módl się za tego człowieka, bo on tego potrzebuje. Niech Boża ręka go prowadzi i ma w opiece.

Jak wybaczać zranienia i krzywdy ?

Większość z nas jest ofiarami ofiar. Jeśli twoich rodziców nikt nie nauczył kochać, to jak oni mogli nauczyć Cię miłości? Nauczyli Cię, tylko tego co sami otrzymali od swoich rodziców w dzieciństwie.

 

Aby lepiej zrozumieć swojego rodzica lub partnera poproś go – niech opowie Ci o swoim dzieciństwie. Wtedy być może zrozumiesz skąd wzięły się ich własne lęki, agresje, strach itp. Ludzie którzy ranią Cię w jakiś sposób, to byli tak samo traktowani, przerażeni i zranieni jak Ty jesteś teraz. Okaż w myślach współczucie dla tej osoby, a nie złość, gniew, nienawiść i żal, że Cię zraniła. Przecież wszystko kiedyś miało swój początek w przeszłości. Dla mnie każda historia człowieka jest święta.🙏

Jak chcesz mieć życie oparte na miłości i radości skoro Twoje przekonania są tak silne? – “on mnie tak zranił, że nie mogę mu wybaczyć”, “Nie ma go wtedy, kiedy jest potrzebny”, “Wyzywa mnie” – Widzisz swoje myśli? To Ty jesteś odpowiedzialny za to co dzieje się w twoim życiu. Twoje przekonania przyciągają do ciebie sytuację i ludzi, którzy tak się odnoszą. 😌

Teraz nie zmienisz tego co było, ale możesz pracować nad swoim myśleniem o przyszłości. Głupotą jest więzić siebie w poczuciu żalu, smutku, strachu i bezradności z powodu tego, że ktoś Cię kiedyś zranił.☹️

Wybaczyć, to nauczyć się prawdziwie kochać.

Łatwo jest nam zrozumieć własny ból, ale jak trudno zrozumieć, że tym którym powinniśmy wybaczyć, także cierpieli. Od emocji, które cię niszczą i krzywdy, którą wyrządziła Ci bliska osoba jesteś wstanie się tylko uwolnić wybaczając i zawierzając sprawy Bogu. Powiedz „Wybaczam Ci wszystko co robisz i jak się zachowujesz”. Nie jestem wstanie Ci już pomóc, więc jedyne co mogę zrobić, to się za Ciebie modlić.

Pan Bóg nigdy nie powiedział, że musimy każdego lubić, ale oczekuje, że każdego będziemy kochać, czyli pragnąć jego dobra. To się nazywa miłość.

 

To ty wybierasz czy kierujesz się miłością, czy kierujesz się poczuciem żalu, wstydu, strachu, buntu, złości, nienawiści względem drugiego człowieka. To jest trudne? Oczywiście, że tak, ale to jest właśnie prawdziwa miłość. W rzeczywistości Miłość nie jest łatwa. Nie jest tylko piękna, wspaniała i wtedy kiedy jesteśmy szczęśliwi i wszystko jest dobrze. Prawdziwa jest wtedy, kiedy jest trudno i albo potrafimy kochać, albo tej miłości w sobie nie mamy. Kiedy będziesz odchodził z tego świata Bóg zapyta cię tylko o jedno – Czy nauczyłeś się kochać?

Uzależniony potrzebuje twojej modlitwy.

Modlitwa za osobę, która wyrządza nam krzywdę, albo której nie jesteśmy wstanie już fizycznie pomóc np.: uzależniona potrzebuję tej modlitwy bardziej niż ktokolwiek inny. Pomagając tej osobie modlitwą okazujesz miłość, ale też pomagasz sobie duchowo, uwalniając się od emocji, które Cię w tej sytuacji bardziej niszczą, niż Ci pomagają.

Jest taki piękny cytat – „Jeśli nie możesz mówić ludziom o Bogu, to mów Bogu o tych ludziach”. Jeśli ktoś jest daleko od Boga, jest grzesznikiem, pogubił się i zatracił w życiu, to zawierz tą sytuację Bogu, niech on się tym zajmie. Nie da się kochać Boga i nienawidzić bliźniego za to kim jest i co robi.

Wybacz wszystkim i sobie.

 Najtrudniej wybacza się nam, tym ludziom, którym powinniśmy wybaczyć PRZEDE WSZYSTKIM! Wybaczyć to inaczej zapomnieć i odpuścić. Już samo to, że jesteśmy gotowi wybaczyć może być początkiem uzdrowienia. Nie musisz wiedzieć jak to zrobić. To co powinieneś zrobić, to chcieć wybaczyć. Wyrzuć wszystko z siebie i powiedz, że jej wybaczasz. To nie będzie łatwe, ale pozwoli Ci oczyścić twoje wnętrze, twoją duszę, twoje sumienie i cały brud, który w środku zalegał.

Wiem, to nie jest proste. To jest cholernie trudne, ale spróbuj.

Pozwól, że wszechświat zatroszczy się o resztę ❤️

  • Napisz komentarz
  • Udostępnij, jeśli to dla Ciebie wartościowe
  • Zaobserwuj mój profil na Instagramie karolina.dul_

 

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wcześniejsze wpisy